Menu
 
 
 

Career Development Centre

Sr. No. Name Branch Year Admission Taken
1 Ishaan Dawar Computer Science and Engineering 2016-2020 NIT Uttarakhand
2 Prankur Sharma Civil Engineering 2015-2019 Indian Institute of Space Science & Technology, Thiruvananthapuram
3 Nitin Gupta Mechanical Engineering 2014-2018 MTech - IIT-Roorkee through GATE
4 RAHUL NAUTIYAL Computer Science and Engineering 2015-2019 MBA - SYMBIOSIS institute of Operations Management and Symbiosis institute of international Business, Pune.
5 MAHSEH Computer Science and Engineering 2015-2019 MBA -Symbiosos Institue of Mangement Studies , PUNE
6 SARTHAK CHANDNA Computer Science and Engineering 2013-2017 MBA -XAVIER UNIVERSITY, BHUBANESWAR
7 SIDDHARTHA SHRIVASTAVA Computer Science and Engineering 2016-2020 SYMBIOSIS CENTRE FOR INFORMATION TECHNOLOGY
8 Md Qasim Siddiqui Computer Science and Engineering 2016-2020 Selected at Tata Institute of Social Science (TISS) for M.A./MBA Human Resources Management and Labour Relations program 2020
9 Suboor Alam Civil Engineering  2016-2020 NICMAR - PGDM in Advance Construction Management
10 Sanat Srivastava BCA 2017-2020 MS -Macquarie University
11 Mohammad Dilnawaz Azmi Mechanical Engineering 2016-2020 MS-University of Reading and University of Exeter
12 Kshitij Agarwal Computer Science and Engineering 2016-2020 MS-University of Reading and University of Exeter
13 Divyank Sharma Computer Science and Engineering 2016-2020 MS -Nottingham Trent University
14 Faisal Rehman B.Pharma 2016-2020 MS-Nottingham Trent University
15 Sarthak  Computer Science and Engineering 2016-2020 MS-University of Warwick
16 Anshul Dhoundiyal  Mechanical Engineering 2016-2020 MS-University of East London
17 Gursimran Singh Computer Science and Engineering 2012-2016 MS-Carnegie Mellon University , Pittsburgh , Pennsylvania , USA 
18 GUNEET SINGH Computer Science and Engineering 2015-2019 MBA -Narsee Monjee Institute of Management Studies 
19 Ravi shankar Kumar Civil Engineering  2012-2016 Indian Engineering Services - Rank - 143
20 Harleen Kaur MBA 2009-2011 Ph.D - IIM Sirmaur
21 PRABHJEET  SINGH ARORA Computer Science and Engineering 2015-2019 MBA - IIM C
22 Jayesh Jaiswal Computer Science and Engineering 2016-2020 MBA - IIM-Kozhikode
23 Rudraksh Goshwami Computer Science and Engineering 2016-2020 MBA - Great Lakes Institute of Management 
24 Aniket Chauhan Computer Science and Engineering 2016-2020 M.Tech - IIIT Delhi
25 Pratham Sharma Computer Science and Engineering 2016-2020 M.Tech Amrita Vishwa Vidyapeetham, Amritapuri , Kerala
26 Amritha Nair Petroleum Engineering  2015-2019 M.Tech ISM Dhanbad 
27 VIBHOR AGARWAL Mechanical Engineering 2013-2017 MBA - IIM Lucknow
Sr. No. Name Branch Year Exam Cleared Marks/Percentage received
CAT          
1 PRABHJEET  SINGH ARORA Computer Science and Engineering 2015-2019 CAT 99.70%
2 MD QASIM SIDDIQUI  Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 96.62%
3 HARPREET SINGH HORA Electronics and Communication Engineering 2013-2017 CAT 94.03%
4 PARTH GURURANI Mechanical Engineering  2016-2020 CAT 90.56%
5 DEEPANSH JHAMB Information Technology 2015-2019 CAT 86.92%
6 IRA GUPTA Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 86.21%
7 SARTHAK CHANDNA Computer Science and Engineering 2013-2017 CAT 82.41%
8 SHIVAY KUMAR Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 81.68%
9 ABEER PAREEK  Mechanical Engineering  2016-2020 CAT 81.23%
10 AYUSH PANDE Information Technology 2016-2020 CAT 80.37%
11  JAYESH JAISWAL Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 80%
12  RUDRAKSH GOSHWAMI  Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 78.34%
13 SHREYA SHARMA Electrical Engineering 2013-2017 CAT 70%
14 SIMRAN AGARWAL Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 69.76%
15 NIDHI BANSAL Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 68.66%
16 VANSHIKA AGARWAL Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 68.52%
17 RIYA PANT Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 68.02%
18 ABHINAV MAHESAVARI Petroleun Engineering 2015-2019 CAT 68%
19 PRAGATI TYAGI Electronics and communication  2016-2020 CAT 67.27%
20 ASHVEER SINGH SONI Electronics and Communication Engineering 2016-2020 CAT 67.24%
21 SIDDHARTHA SHRIVASTAVA Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 67.24%
22 ANIKET KUMAR SINGH BA-ECO 2017-2020 CAT 66.64%
23 SIDHANT BARTHWAL Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 65.10%
24 ATYUCHCHA SINGH Electronics and Communication Engineering 2016-2020 CAT 64%
25 PARTH CHHETRI Mechanical Engineering  2014-2018 CAT 64%
26 ASHISH SONI Mechanical Engineering  2016-2021 CAT 63.07%
27 MAHESH SINGH DASILA Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 62.78%
28 PRIYA PUROHIT Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 62.09%
29 KHUSBOO MEHDIRATTA Information Technology 2016-2020 CAT 62%
30 VISHAL NEGI Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 61.06%
31 AMIT NEGI Computer Science and Engineering 2014-2018 CAT 61%
32 DIVYANK SINGH SIKARWAR Computer Science and Engineering 2016-2020 CAT 60.82%
33 ISHAN TIWARI Computer Science and Engineering 2016-2021 CAT 60%
34 SHIVANGI SHARMA Information Technology 2016-2020 CAT 60%
35 VIKRANT SAINI Electronics and Communication Engineering 2016-2020 CAT 60%
           
XAT          
1 DEEPANSH JHAMB Information Technology 2015-2019 XAT 96.43%
2 PARTH GURURANI Mechanical Engineering  2016-2020 XAT 95.26%
3 SARTHAK CHANDNA Computer Science and Engineering 2013-2017 XAT 89%
           
SNAP          
1 RAHUL NAUTIYAL Computer Science and Engineering 2015-2019 SNAP 87.68
2 MAHSEH Computer Science and Engineering 2015-2019 SNAP 90.12
3 SARTHAK CHANDNA Computer Science and Engineering 2013-2017 SNAP 90.1
4 SIDDHARTHA SHRIVASTAVA Computer Science and Engineering 2016-2020 SNAP 82.64
           
GATE          
1 Aniket Chauhan Computer Science and Engineering 4th(2016-2020) GATE 43.33 / 523
2 Pratham Sharma Computer Science and Engineering 4th(2016-2020) GATE 28.67 /352
3 Ishan Dawar Computer Science and Engineering 4th(2016-2020) GATE 30.33 / 371
4 Akash Tripathi Computer Science and Engineering 4th(2016-2020) GATE 29.67 / 364
5 Rajat Dangwal Computer Science and Engineering 4th(2016-2020) GATE 31.67 / 387
6 Deepankar Sundriyal Computer Science and Engineering 4th(2016-2020) GATE 39 / 472
7 Shreya Gupta Computer Science and Engineering 4th(2016-2020) GATE 34.67 / 422
8 Devanshi Handa Mechanical Engineering  4th(2016-2020) GATE 38.71/ 407
9 Siddhartha Kumar Mechanical Engineering  4th(2016-2020) GATE 41.8 / 432
10 Nitesh Painuly Mechanical Engineering  4th(2016-2020) GATE 40.46 / 428
11 Arpit Bahuguna Mechanical Engineering  4th(2016-2020) GATE 38.48 / 404
12 Tushar Panwar Mechanical Engineering  4th(2016-2020) GATE 43.09 / 459
13 Arpit Bhatt Civil Engineering 4th(2016-2020) GATE 37.01 / 395
14 Harsh Sharma Civil Engineering 4th(2016-2020) GATE 32.91 / 350
15 Goutam Roy Civil Engineering Pass out(2015-2019) GATE 33.29 / 408
16 Prankur Sharma Civil Engineering Pass out(2015-2019) GATE 48.41 / 519
17 Aviral Singh Civil Engineering Pass out(2015-2019) GATE 44.43 / 533
18 Neeraj Singh Nagarkoti Civil Engineering 4th(2016-2020) GATE 45.48 / 487
19 Pranali Rane Petroleum Engineering 4th(2016-2020) GATE 40.33 / 360
20 Amritha Nair Petroleum Engineering Pass out(2015-2019) GATE 54 / 622
21 Pushpendra Pathak Petroleum Engineering Pass out(2015-2019) GATE 44 / 430
22 Vishnu Roy Petroleum Engineering Pass out(2015-2019) GATE 49.33 / 533
23 Abhilash Ulhannan Architecture  5th (2015-2020) GATE 48 / 573
24 Ashish Bhusal Architecture  5th (2015-2020) GATE 43.67 / 500
25 Gaurav Gaur Architecture  5th (2015-2020) GATE 41.33 / 460
26 Shubham Garg Architecture  5th (2015-2020) GATE 36 / 370
27 Bikramjeet Dhar Architecture  Pass out(2014-2019) GATE 38.33 / 410
28 Praveen Kumar Maurya Mechanical Engineering  Pass out(2015-2019) GATE 38/401
29 Varnit Jain Electrical & Electronics Engineering Pass out(2015-2019) GATE 62/754
30 Nagabhoina Tajendra Architecture  Faculty GATE 37.67/398
           
JAM          
1 Niharika Pundir BSC-Chemistry 3rd (2017-2020) JAM 19
2 Kartikeya Chitkara BSC - Maths  3rd (2017-2020) JAM 33.67
           
SSB          
1 Vibhanshu Chhettri Mechanical Engineering 2016-2020 SSB  
2 Divyansh Bhatt Mechanical Engineering 2016-2020 SSB  
3 Vikas Pandey Mechanical Engineering 2016-2020 SSB  
4 Faisal Ahmed  Mechanical Engineering 2016-2020 SSB  
5 Mihir Pant Mechanical Engineering 2016-2020 SSB  
6 Ipsit Bhatt Computer Science and Engineering 2016-2020 SSB  
7 Shivank Singh Computer Science and Engineering 2016-2020 SSB  
8 Pankaj Rawat Computer Science and Engineering 2016-2020 SSB  
           
GRE          
1 Shubham Singh Computer Science and Engineering 2016-2020 GRE GRE- 298
2 Samarth Joshi Computer Science and Engineering 2016-2020  GRE  GRE- 305
3 Rohan Bhargav Kothapalli Computer Science and Engineering 2016-2020 GRE GRE-308
           
GMAT          
1 Gursimran Singh Computer Science and Engineering 2012-2016 GMAT 740
           
NMAT          
1 SARTHAK CHANDNA Computer Science and Engineering 2013-2017 NMAT 93
2 GUNEET SINGH Computer Science and Engineering 2015-2019 NMAT 98
           
GOOGLE SUMMER CODE          
1 Mayank Nadar Computer Science and Engineering 2017-2021 Selected for Google Summer Code  
2 Preet Mishra Computer Science and Engineering 2017-2021 Selected for Google Summer Code  
           
IELTS          
1 Samarth Joshi Computer Science and Engineering 2016-2020 IELTS IELTS-7.5
2 Sarthak Bansal Computer Science and Engineering 2016-2020 IELTS IELTS-7.5
3 Rohan Bhargav Computer Science and Engineering 2016-2020 IELTS IELTS-7
Feedback
>
dit